Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál je považován za nejrozsáhlejší (bezmála 300 km2) člověkem vytvořené území Evropy. Od roku 1996 je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

K nejčastěji navštěvovaným památkám patří zámek v Lednici s rozsáhlým zámeckým parkem a palmovým skleníkem, stejně jako barokní zámek s přilehlým parkem ve Valticích. K dalším architektonickým skvostům areálu patří mimo jiné Minaret, Janův Hrad, Rendez-vous, Obelisk, Svatý Hubert, Pohansko, Rybniční zámeček, Lovecký zámeček, Hraniční zámeček, Apollonův chrám, Chrám Tří Grácií a Nový dvůr.

Kromě návštěvy historických památek se můžete vydat i do překrásné přírody, která obklopuje řeku Dyji a rybníky Nesyt, Hlohovecký, Prostřední, Lednický a Zámecký. Historické památky na břehu Zámeckého rybníku, stejně tak i přírodu kolem řeky Dyje, můžete pozorovat také z paluby lodě.

Oblast je ale především rájem pro cyklisty, najdete zde Lichtenštejnskou stezku měřící více než 90 km, která vás provede po nejcennějších památkách Lednicko-valtického areálu a zavede vás i za hranice do Rakouska. Pod Lichtenštejnskou stezku spadají stezky Knížecí, která vás provede po hlavních architektonických památkách Lednicko-valtického areálu, Břeclavská vás dovede přes Pohansko, do Břeclavi a na zámeček Lány, Poštorenská, která je spojnicí Knížecí a Břeclavské stezky, Valtická v rámci které navštívíte rybník Nesyt, obec Sedlec a Úvaly a město Valtice, Lednická, po níž navštívíte město Lednici, obec Nejdek a u Hraničního zámečku se napojíte na stezku Valtickou či Knížecí.

Pokud se vydáte směrem na jih až za hranici Lednicko-valtického areálu, cca 20 km od Pohanska, dorazíte na soutok Moravy a Dyje, který taktéž tvoří hranici tří států ČR, SR a Rakouska. Na tento nejjižnější bod Jižní Moravy vás dovede cyklostezka vedoucí přes oboru Soutok a z velké části i přes lužní prales, kterému se říká Dyjský trojúhelník.

Jestliže budete z výletů unaveni, můžete si odpočinout v Lázních Lednice, které se nacházejí v těsné blízkosti zámecké zahrady.

Další typy na výlet: